Hala Umut Var: Grayscale’dan Ethereum ETF İçin Yeni Hamle!

SEC’in spot Ethereum ETF başvurularını onaylayıp onaylamayacağı belirsizliğini koruyor. Buna rağmen, önde gelen kripto varlık yönetimi firması Grayscale’in ETF’ye yönelik arayışı devam ediyor. Firma, Ethereum Trust’ını NYSE Arca’da listelenecek ve işlem görecek bir spot Ethereum ETF’ye yükseltme teklifini değiştirdi.

Grayscale Ethereum ETF dosyalamasını değiştirdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Ethereum vadeli işlem ETF’lerini zaten onayladı. Bu yüzden Grayscale, spot Ethereum’a doğrudan maruz kalma sağlayan ETF’lere de yaptırım uygulaması gerektiğini ileri sürüyor. Şirket, Chicago Ticaret Borsası (CME) tarafından Ethereum piyasasında yürütülen gözetimin dolandırıcılık ve manipülasyona karşı koruma sağlamak için yeterli olduğunu iddia ediyor.

Grayscale, Coinbase’in korelasyon analizine atıf yapıyor. Böylece, Ethereum’un spot ve vadeli işlem piyasaları arasında güçlü bir piyasa korelasyonu olduğunu göstermeye çalışıyor. Şirket, bu argümanıyla iddialarını destekliyor. Bu bağlamda Grayscale, şunları söylüyor:

ETH vadeli ETF’lerini kısmen bu gözetim temelinde onaylayan Komisyon, CME gözetiminin spot ETP’leri etkileyecek spot piyasa dolandırıcılığını tespit edebileceğini açıkça belirlemiştir ve Sponsor bu nedenle spot ETH ETP’lerini de bu temelde onaylaması gerektiğine inanmaktadır.

Yatırımcılar spot Ethereum ETF ürününe erişim istiyor!”

Grayscale’in Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm, spot Ethereum ETF‘sine yönelik beklenen yaygın ilginin altını çiziyor. Salm, “Yatırımcılar Ethereum’a spot Ethereum ETF ürünü şeklinde erişim istiyor. Bunu hak ediyorlar. Biz bu durumun spot Bitcoin ETF’leri için olduğu kadar güçlü olduğuna inanıyoruz,” diye ekliyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Grayscale’in Ethereum Trust’ı, dolaşımdaki tüm ETH’nin %2,5’ine denk gelen 11,8 milyar dolar değerindeki varlıkları yöneten dünyanın en büyük yatırım fonu. ETF’ye planlanan geçiş, 1,73 milyar doların üzerinde bir değerin kilidini açacak.

Onaylanma şansı ne?

Grayscale’in değişik başvurusu, bir Ethereum ETF’si için düzenleyici izin umutlarının azalmasıyla aynı zamana denk geldi. Bu haftanın başlarında Polymarket’in tahmin piyasası olasılığın %36 olduğunu bildirdi. Şu anda, olasılıklar daha da düşerek %26’ya geriledi. Bu değişim, iki ABD’li senatörün SEC’i bireysel yatırımcılara yönelik potansiyel riskleri gerekçe göstererek ek kripto ETF’lere onay vermeyi durdurmaya çağıran yakın tarihli bir tebliğiyle bağlantılı olabilir. Ethereum gibi kripto para birimlerinin, bağlantılı ETF’leri sürdürmek için yeterli işlem hacmine ve bütünlüğe sahip olmadığını savunuyorlar.

Ethereum ETF Onay Şansları. Kaynak: Polymarket

Ayrıca senatörler, bu varlıkların vadeli işlem piyasaları ile spot piyasalar arasındaki yakın korelasyona şüpheyle yaklaşıyor. Bu bağlamda, piyasa gözetimi ve dolandırıcılığın önlenmesi konusunda zorluklara dikkat çekiyorlar. Bu olumsuz beklentilere rağmen bazı sektör uzmanları iyimserliğini koruyor. Bitwise’ın baş yatırım sorumlusu Matt Hougan, Mayıs ayına kadar onaylanma şansının %75 olduğunu tahmin ediyor. Öte yandan, Bloomberg’in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Grayscale’in son değişikliğinden umutlu. Bu bağlamda Balchunas, “bir grup kötü işaret gibi görünen şeyde bir ışık huzmesi” olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x